ثبت  ازدواج

به منظور حفظ کیان خانواده و مطابق ماده 645 قانون مجازات اسلامی ثبت واقعه ازدواج، طلاق و رجوع طبق مقررات الزامی است و چنانچه مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی مبادرت به ازدواج، طلاق و رجوع نماید به مجازات حبس تعزیری تا یک سال  محکوم می گردد. دارندگان دفاتر رسمی ازدواج و طلاق نیز بر اساس ماده 31 قانون ثبت احوال مکلفند این وقایع را در دفاتر مربوط ثبت کنند و در شناسنامه زوجین نیز درج و امضا و مهر نمایند و هرگاه مأموران و مسئولینی که به موجب قانون ثبت احوال وظایفی بر عهده دارند در اجرای آن تأخیر یا تعلل نمایند در دادگاه های اداری یا انتظامی بر طبق ماده 48 همان قانون تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

نفقه چیست و به عهده کیست؟

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض که به موجب ماده  1106 قانون مدنی نفقه عیال به عهده شوهر و به موجب ماده 1199 نفقه اولاد به عهده پدر است و به موجب ماده 1200 نفقه پدر و مادر با رعایت الاقرب فالاقرب به عهده اولاد و اولادِ اولاد است.
ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه به موجب ماده 642 قانون مجازات اسلامی سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس می باشد.

رعایت حق حضانت طفل

حضانت از نظر لغوی به معنی پروردن و از نظر اصطلاح حقوقی به مفهوم نگهداری مادی و معنوی طفل است که طبق ماده 1168 قانون مدنی جزء وظایف پدر و مادر است و مطابق با ماده 1175 قانون مذکور طفل را نمی توان از ابوین و یا از پدر و یا از مادری که حضانت با اوست گرفت مگر در صورت وجود علت قانونی و علتی که این حق را از ابوین سلب می کند بر اساس ماده 1173 قانون مدنی وقتی است که در اثرعدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد که در این صورت محکمه برای حضانت طفل تعیین تکلیف می کند.

 

احترام به والدین

در قرآن در آیات زیادی احترام و احسان به پدر و مادر سفارش شده است. به عنوان مثال در آیه 8 سوره مبارکه عنکبوت خداوند متعال می فرماید: « وَ وَصَینا الاِنسان بِوالِدَیه حُسنا». یعنی ما به انسان درباره پدر و مادرش  سفارش به احسان کردیم. احسان به والدین در ماده 1177 قانون مدنی نیز انعکاس یافته است که طفل باید مطیع ابوین خود بوده و در هر سنی که باشد باید به آنها احترام کند.

 

اجاره بها چیست؟

اجاره قراردادی است که بین موجرو مستأجر بسته می شود که طبق ماده 466 ق . م مستأجر مالک منافع مال می شود که ‏براساس ماده 467 قانون مذکور مورد اجاره ممکن است اشیا یا حیوان یا انسان باشد. درمقابل اجاره مالی که در اصطلاح ‏حقوق اجاره بها نامیده می شود باید به موجر پرداخت شود و در اجاره اماکن مسکونی طبق ماده 3 ق . روابط موجر و ‏مستأجر مصوب 1362 اجاره بهای هر محل همان است که در اجاره نامه قید شده است و اگر اجاره نامه ای نباشد به ‏مقداری است که بین طرفین مقرر شده است.‏

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
محمد

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان مسئلت مینماییم پرتال تبلیغاتی 9رنگ آگهی رایگان http://www.9rang.com